8„Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu,…”

…można stwierdzić, że żadna dziedzina
sztuki nie porusza ani nie wpływa na       
podświadomość tak, jak muzyka.”           

Dawid Crossby

  

Już po raz kolejny, 19 stycznia, spotkaliśmy się z zaprzyjaźnionymi uczniami ze szkoły specjalnej. Tym razem młodzież gościła w bursie. Nasi wspaniali muzycy wystąpili z bardzo urozmaiconym programem.

Jako pierwsza zaprezentowała się pianistka Vasylisa. Przejmująco wykonała Nokturn op.32 no 1 H-dur  F. Chopina. Wśród artystów muzyków znalazły się również uczennice ze szkoły baletowej – Siuzanna zagrała na skrzypcach a Ania na fortepianie. Dziewczęta ujęły nas uroczym przedstawieniem Szczedryka – jednej z najbardziej znanych kompozycji Mykoły Łeontowycza, utworu inspirowanego ukraińskimi pieśniami obrzędowymi – szczedriwkami. Kolejna wykonawczyni, skrzypaczka Roksana,  bardzo ciekawie wprowadziła publiczność w tematykę utworu i po mistrzowsku zagrała „Fantazję Carmen” - Franza Waxmana. Brawom nie było końca. Z kolei solistka Ania przywróciła świąteczny nastrój kolędą „Cichą noc”, zaśpiewaną w swoim narodowym języku ukraińskim. Profesjonalne, klasyczne wykonanie zachwyciło słuchaczy. Pięknie zagraną Sonatę na wiolonczelę Solo op. 25 no 3. cz.2 i 3 zaprezentował Piotr, wiolonczelista, kolejny już raz występujący na naszych spotkaniach. Tym razem, równie ciekawie jak zawsze, zapowiedział  tematykę utworu. Zosia, flecistka znana szkolnej publiczności, wzruszająco wykonała Fantazję no. 6 na flet solo - G.P. Telemanna. Na zakończenie koncertu zagrała na klarnecie Sonia. Z wdziękiem wykonała La La Land: City of Stars Justina Hurwitza.

Koncert bardzo spodobał się publiczności. Gromkie brawa podsumowały występy. Serdeczne uściski dłoni i wręczenie własnoręcznie wykonanych przez uczniów  prezentów zakończyły spotkanie.

Ula Degucis

1A wczora z wieczora” 

Wspólne   śpiewanie   kolęd   to   piękny   zwyczaj,   który   jest   obecny   w wielu polskich domach. Wzorem lat poprzednich 11 stycznia  zorganizowaliśmy w bursie wieczór kolęd. Filip, przewodniczący Rady Samorządu, ze wsparciem licznej ekipy muzyków, wprowadził nas w świąteczny klimat. Nie zabrakło kolęd znanych i lubianych, takich jak: „Cicha noc”, „Bóg się rodzi” czy „Wśród nocnej ciszy”. Pojawiły się także pastorałki, jak również pieśń zimowa zaśpiewana przez dzieci i młodzież z Ukrainy. Było wzruszająco i bardzo wesoło. Zaopatrzeni w przygotowane na tę okoliczność śpiewniki, radośnie i z entuzjazmem zaśpiewaliśmy wiele zwrotek poszczególnych kolęd. Na zakończenie zasmakowaliśmy w światowych przebojach. Pojawiły się utwory:  „All I want for Christmas”, „Snowman” oraz „Last Christmas”. Dziękujemy: Piotrowi, Soni, Zosi, Marcelinie, Ignacemu,   Wiktorowi, Marii, Siuzannie, Oleksandrze oraz wspomnianemu  już   Filipowi - za  akompaniament. Dziękujemy również Przemkowi i Jurkowi za czuwanie nad nagłośnieniem, natomiast  p. Iwonie Sudewicz-Krakowiak za zaopatrzenie nas w śpiewniki oraz czuwanie nad sprawnym funkcjonowaniem nagłośnienia. Kolejny wieczór kolęd już za rok.
Serdecznie zapraszamy!

Dorota Jarząbek i Krzysztof Bartosiak

2„Jest taki dzień” – czyli nasza Wigilia

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, dlatego zorganizowaliśmy w Bursie spotkanie opłatkowe. W uroczyście przystrojonej stołówce pojawił się nawet mały żłóbek. Wigilię rozpoczęliśmy odśpiewaniem  pastorałki „Jest taki dzień” – wykonała ją oczywiście nasza młodzież.

Krótka scenka, odegrana przez wychowanków, przypomniała zebranej społeczności bursowej, że najważniejsza w święta jest rodzina i stół, przy którym się gromadzi. Liczy się także tradycja, chociażby przygotowanie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Po odśpiewaniu kolejnych utworów („Uciekali, uciekali” z musicalu „Metro”, „Bosy pastuszek”, „Mario, czy już wiesz” i kolędy „Dzisiaj w Betlejem”) głos zabrała Pani Dyrektor Teresa Nowak-Frukacz. Odczytała fragment z Biblii i złożyła wzruszające życzenia w oparciu o  słowa świętej i równocześnie noblistki – Matki Teresy z Kalkuty. Pełne wzruszeń łamanie się opłatkiem zakończyliśmy bardzo smacznym posiłkiem przygotowanym przez Panie kucharki i śpiewaniem kolęd.

Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w organizację Wigilii.

 Alicja Żukowska

11 „Piękna jest radość w święta…” 

 

1                                                  2                                                 

„Choinka – niby królewna taka zielona i srebrna…” M. Terlikowska    

   „Choinka – niby królewna taka czerwona i złota…” M. Terlikowska

W ostatnich dniach przedświątecznych atmosfera i przygotowania do wigilii bursowej  nabrały rozpędu.

Choinki wystrojone własnoręcznie wykonanymi bombkami, stroiki zawieszone i rozstawione, kartki świąteczne haftami matematycznymi ozdobione, pierniczki upieczone i udekorowane. Teraz pozostaje tylko oczekiwanie na …

magię bycia razem, bo…

„…czym jest Wigilia? Wzruszającym dostojeństwem i magią bycia razem. Dostojeństwem? Bo świat spowalnia, łagodnieje, staje się bardziej czuły, cichną spory i wszystkich jednoczy ta sama Sprawa. Magią? Bo to chyba jedyny dzień w roku, gdy ludzie wierzą, że pojawia się kolejna szansa na wszystko. Bo tego dnia powstają mosty, aby ludzie mogli być razem. Blisko siebie. Najbliżej. Pojawia się nagle coś w rodzaju tajemnego, zrozumiałego dla wszystkich kodu, który, sprawia, że wszyscy razem stanowią jakąś całość. Bliskość jest w dzisiejszych czasach tak rzadka, że aż magiczna. Nawet jeśli ta magia i to dostojeństwo trwają tylko kilka godzin, dla niektórych są to jedyne godziny w roku, gdy ktoś ich przytula, dotyka, słucha, stara się zrozumieć i nie litując się nad nimi, okazuje im, że są ważni.”

Janusz Leon Wiśniewski

4Przedsmak świąt Bożego Narodzenia

Czym są mikołajki, wie chyba każdy: i dorosły, i dziecko.
W dzisiejszych czasach to przede wszystkim święto dla dzieci, które cały rok czekają na ten magiczny wieczór. Otrzymują wówczas wymarzone prezenty, a te mniej grzeczne czasami znajdują w worku Mikołaja …rózgę.
6 grudnia, dla podtrzymania tego pięknego zwyczaju, odbyły się bursowe mikołajki. Rada Samorządu w składzie: Filip, Piotr i Greta wraz z p. Alicją Kuszewską – opiekunem RS zaplanowali ze szczegółami przebieg wieczoru. Na umówiony sygnał dzwonka z sań Mikołaja  cała społeczność bursy zgromadziła się w świetlicy, gdzie wokół choinki piętrzyły się prezenty. Świąteczne melodie stworzyły niepowtarzalny  klimat.
Po krótkim powitaniu nastąpił  bardzo wyczekiwany moment przekazania upominków. Emocji było sporo. Niektórzy już wiele godzin wcześniej próbowali przewidzieć, co dostaną w prezencie. Ciekawe, czy udało się komuś zgadnąć …? Było bardzo wesoło i gwarno. Nikt nie dostał rózgi, czyli …w tym roku wszyscy byli grzeczni. Uff…
          Na zakończenie tego emocjonującego wieczoru zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotografii przy nowym fortepianie, który już od tygodnia rozbrzmiewa w murach bursy. Dziękujemy Pani Dyrektor –  naszemu Mikołajowi od zadań specjalnych za ten cenny nabytek, który szczególnie doceniają pianiści. Prezenty wręczone. Następne mikołajki już za rok. Zachęcamy  niezdecydowanych, aby dołączyli do tej wspaniałej zabawy!

Dorota Jarząbek

Oczekiwanie na spektaklŚlubu…nie będzie

Kolejne w tym roku wyjście w ramach Klubu Miłośników Teatru miało miejsce 12 grudnia br. Tym razem wybraliśmy się do Teatru 6.piętro, aby obejrzeć sztukę Mikołaja Gogola pt. „Ożenek”. Reżyser zaproponował uwspółcześnioną klasykę komedii. Główna bohaterka- Agafia Tichonowa (w tej roli Paulina Chruściel) poszukuje idealnego kandydata na męża. Reżyser w wymowny sposób przedstawił kandydatów do ożenku: poznaliśmy dorosłego mężczyznę- Podkolesina, który tak naprawdę nosi w sobie wycofanego, samotnego i smutnego chłopca ( bohatera wykreował Michał Żebrowski); pojawia się także stateczny, pazerny, refleksyjny i nieromantyczny Jajecznica ( Cezary Żak); kolejny kandydat to Anuczkin- w tę rolę wcielił się Janusz Chabior- przyzwyczajony  do katastrofy łatwo znosi porażkę; jest jeszcze pedantyczny, upierdliwy i marudny Żewakin- w postać wcielił się Cezary Pazura.
Po I akcie, w czasie przerwy, dopytywałam młodzież, kto ma szansę, by zdobyć rękę Agafii. Pojawiło się wiele głosów, że żaden kandydat nie jest godny uwagi. Drugi akt przyniósł odpowiedź: usilne starania swatki-w tej roli Anna Dereszowska-oraz przyjaciela Podkolesina, nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, gdyż kandydaci szybko rezygnują, gdy dowiadują się, że ich oczekiwania wobec panny na wydaniu nie zostaną spełnione. Czy tak naprawdę któryś z kandydatów był gotowy, by wyjść poza strefę własnego komfortu, by zagubioną, zakompleksioną i niedojrzałą do zamążpójścia kandydatkę przekonać do swoich racji? Nie! Ślubu nie będzie! Nie da się bowiem ożenić kandydatów, którzy ugrzęźli w wygodnym, spokojnym i bezpiecznym życiu i nie widzą potrzeby zmian. I tak oto komedia przybrała suknię dramatu…

Dziękujemy Pani Dyrektor za dofinansowanie biletów na spektakl i mamy nadzieję na kolejne ciekawe przedstawienia. Dziękuję również za obecność p. Krzysztofowi Bartosiakowi oraz p. Alinie Radziszewskiej.

Dorota Jarząbek

Dnia 12 grudnia 2022 r. jako członkowie Klubu Miłośników Teatru wraz
z wychowawcami w składzie: p. Alina , p. Dorota  oraz p. Krzysztof   udaliśmy się do warszawskiego Teatru 6. piętro, aby zmierzyć się z XIX-wieczną sztuką Mikołaja Gogola pt. ,,Ożenek" . Brzmi poważnie? Nic bardziej mylnego, gdyż spektakl ten to swoista komedia, a przytaczając słowa samego autora - ,,niewiarygodne zdarzenie w dwóch aktach" . 

Opowiada on o poszukiwaniach kandydata na męża przez Agafię, która zamierza podnieść swój status społeczny. Nie ma tam słowa o miłości. Intrygi nie przynoszą jednak zamierzonego skutku, a finał jest nieszczęśliwy. 

Warto wspomnieć o ciekawej, nietuzinkowej scenografii: gabloty, krzesła na ścianach. Kostiumy również zadziwiały swoją oryginalnością i współczesnością. 

Pomimo delikatnie odmiennych odczuć i interpretacji, wszyscy wyszliśmy bardzo zadowoleni i napełnieni teatralną kulturą. 

Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor, która dofinansowała to cudowne wydarzenie. 

Agata i Sonia

Oczekiwanie na spektakl

1Bursowy Wieczór andrzejkowy

Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku…
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku.

B. Michalec

W zgodzie z utartym obyczajem 29 listopada, w wigilię św. Andrzeja, odbył się w bursie „Wieczór andrzejkowy”. Choć nie było najpopularniejszej z wróżb – lania wosku – to i tak uczestnicy zabaw mieli okazję w inny sposób poznać swoją przyszłość…

Chętni poznać imię swojego wybranka lub wybranki zasiadali przed Agnieszką, i za pomocą szpilki „trafiali” w propozycje wypisane na papierowych sercach. U Zuzi zaś, współtowarzyszki Agnieszki, mogli z drzewka zerwać swoją przepowiednię na przyszłość... Niektórzy gotowi byli oddać swój los w nieprzewidywalny rzut kostkami i czekać, co z sumy wyrzuconych oczek odczytają im Asia lub Ania.

Jerzy „oferował” chętnym śmiałkom poznanie swojej przyszłości poprzez... odkrycie jej we wskazanym odwróconym kubku (a kubkami potrafił nieźle zamieszać), zaś Greta, korzystająca podczas wróżenia z „pomocy”, przewidywała różne, najróżniejsze rzeczy...

Najodważniejsi po odpowiedzi na swoje pytania, a także odkrycie bliższej i dalszej przyszłości udawali się do pana Darka, który odczytywał wszystko z rozkładanej tali kart.

Choć zabawy długo nie trwały, to wywołały wiele śmiechu. Wesołe komentarze rozlegały się dookoła wraz z rozważaniami czy dana wróżba się spełni... a czy bursowe wróżby andrzejkowe spełnią się, przekonamy się z czasem...

Darek Karczewski

1„Gdy widzę słodycze to kwiczę…”

Olga i Rafał Golcowie

17 listopada wybraliśmy się do Manufaktury Cukierków. Jest to bajeczne miejsce, nęcące przemiłymi dla nosa zapachami i urzekające wzrok przeróżnymi barwami.
Pomieszczenie urządzone w bajkowym nastroju już po przekroczeniu progu zachęca do oglądania lizakowych i cukierkowych cudów, które własnoręcznie wyczarowują pracujące tam panie.
My jednak nie poszliśmy do manufaktury po to, aby zrobić zakupy, ale …aby samemu wykonać lizaka.
Najpierw poznaliśmy etapy wytwarzania cukierków wg metody praktykowanej od XVII w.  i recepturę masy karmelowej. Następnie zabarwianie jej naturalnymi barwnikami. Po pokazie każdy przystąpił do ukręcenia swojego produktu. Wszyscy wykonywali taką samą techniką, a pomimo to …efekt pracy każdego z nas  był inny.
Na zakończenie panie zaproponowały quiz ze zdobytej wiedzy. Zapamiętaliśmy wszystko, więc w nagrodę otrzymaliśmy ciepłe cukierki, Dyplom Cukiernika i oczywiście oryginalnie zapakowanego, własnoręcznie ukręconego lizaka.

Dziękujemy pani Dyrektor za dofinansowanie nam do tej słodkiej przyjemności.

Ula Degucis

1Refleksyjnie dla Niepodległej

Sto czwarta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była dla nas okazją do wspólnego świętowania. Tuż przed oficjalnymi obchodami, 9 listopada zorganizowaliśmy w bursie wieczór patriotyczny pod nazwą: „Wolność kocham i rozumiem”. W świetlicy zebrali się: Rada Pedagogiczna z panią Dyrektor, pani Kierownik administracji z pracownikami bursy oraz wychowankowie.

Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski. W dalszej części zaprezentowane były utwory pełne wzruszeń i refleksji. Nawiązywały do historii Polski, zaczynając od rozbiorów a skończywszy na odzyskaniu przez nasz kraj upragnionej wolności. Pojawiły się utwory Fryderyka Chopina, nie zabrakło również poezji śpiewanej oraz wierszy Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Antoniego Słonimskiego i Stanisława Balińskiego. Publiczność mogła czynnie wziąć udział w uroczystości poprzez śpiew pieśni i piosenek nawiązujących do święta.

W uroczystości wzięło udział wyjątkowo wielu wykonawców: Sofi, Wiktor, dwóch Janów, dwóch Filipów, Piotr, Anna, Olga, Daria, Klara, Agata, Maria, Julia, Ignacy, Tymoteusz i Blanka.

W nasze świętowanie włączyli się także wychowankowie z Ukrainy. Przypomnieliśmy, że nasz sąsiad-Ukraina doświadcza teraz wielu cierpień i walczy z okupantem rosyjskim. Teksty nawiązujące do walki o wolność zostały przetłumaczone na język ukraiński.

Na zakończenie zaprosiliśmy zebranych do zaśpiewania utworu „Kocham wolność” grupy „Chłopcy z placu broni”. Nie obyło się bez bisu.

Pani Dyrektor podkreśliła wyjątkowy charakter uroczystości w nawiązaniu do obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą. Podziękowała również za chwile refleksji i wzruszenia.

Dorota Jarząbek, Alicja Żukowska i Krzysztof Bartosiak

1"W każdym momencie mojego życia, od teraz …

…aż do śmierci Będę myślał, będę śnił o tobie i nie będę rozumiał Jak miłość doskonała, może zostać wymazana…"

 

          20 października br. członkowie Klubu Miłośników Teatru Bursy Szkolnictwa Artystycznego  mieli przyjemność obejrzeć w teatrze Roma musical Aida. Wydawało się, że Aida to klasyczne love story-tak obstawialiśmy z wychowankami. Jest bowiem trudna miłość, są przeciwności, jest „ta trzecia”, jest wojna w tle. Mieliśmy w głowach scenariusz zakończenia, szczęśliwego zakończenia. Dyskutowaliśmy na ten temat w czasie przerwy. Hmm, byliśmy w błędzie. Dramat głównych bohaterów szczerze nas wzruszył. Zaletą tego przedstawienia są niewątpliwie znakomicie poprowadzone role głównych bohaterów. Wysoki poziom prezentował  zespół wokalno-taneczny oraz scenografia z elementami multimedialnymi. Byliśmy pod wrażeniem dbałości o detale. Romę opuszczaliśmy z refleksjami, że trudne decyzje pokazują, kim naprawdę jesteśmy, co stanowi dla nas prawdziwą wartość, o co potrafimy naprawdę walczyć oraz że nie zawsze to, co widzimy jest tym, czym jest.

To był wyjątkowy wieczór. Dziękujemy pani Dyrektor za dofinansowanie biletów, za wspieranie naszej potrzeby obcowania ze sztuką w wielkim wydaniu. Musical Aida szczerze polecamy.

Dorota Jarząbek

          W ostatnim czasem mieliśmy przyjemność oglądać spektakl pod tytułem „Aida". Musical ten został skomponowany przez Eltona Johna. Z perspektywy osoby, która interesuje się sztukami plastycznymi, moją uwagę przykuła ciekawa scenografia. Głównym rekwizytem były dwa bloki przemieszczające  się po całej scenie.  Symbolizowały one  różne przedmioty, takie jak łódź, schody czy pomost. Osobiście bardzo podobały mi się również sceny, w których została wykorzystana dodatkowa zasłona. Miała sprawić złudzenie, że aktorzy znajdują się daleko od widza. Według mnie godne uwagi były też stroje aktorów, które bardzo dobrze oddawały klimat spektaklu. Kreacje księżniczki Amneris były bardzo starannie wykonane i prezentowały się świetnie. Jesteśmy wdzięczni pani Dyrektor za wsparcie finansowe w opłaceniu biletów, a tym samym umożliwienie nam obejrzenia spektaklu.

Maja

5Kiedy dzieje się coś złego
Pierwsza pomoc przedmedyczna

26 października w bursie odbyło się szkolenie dla wychowanków z pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs został podzielony na dwie części. W pierwszej części panowie ratownicy przedstawili młodym kursantom wiedzę ogólną:

- na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna,

- zakres czynności pomocy przedmedycznej

- kto może jej udzielić.

Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Panowie prowadzący zademonstrowali jak przy użyciu niewielkiego nakładu sił można ułożyć poszkodowanego w bezpiecznej pozycji , jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową , tzw. reanimację i na koniec pokazali jak użyć defibrylatora  zewnętrznego.

Młodzież bardzo uważnie i z dużym zainteresowaniem  obejrzała pokaz, a następnie przećwiczyła na sobie i na fantomach zaprezentowane sposoby udzielania pierwszej pomocy.

„Działaj jak cię nauczono, bezradności powiedz – nie!.
Gdy ratujesz życie komuś bądź spokojny, nie bój się!
Wiedzę masz, odrzuć strach…”

Jachne Orda

Lilianna Stypuła

5„Muzyka – to początek i koniec wszelkiej mowy”

Ryszard Wagner

Sukces to zazwyczaj coś,  
co nie pochodzi od artysty,
lecz od publiczności.         

 Éric-Emmanuel Schmitt

20 października gościliśmy w szkole specjalnej w ramach cyklicznych „Spotkań z muzyką”. Nasi wspaniali bursowi muzycy, dla których wizyty te są wielką przyjemnością, zaprezentowali utwory klasyczne, a solistka zaśpiewała pieśń ludową.

Jak zawsze - i tym razem zostaliśmy przyjęci głośnymi  oklaskami. Po serdecznym powitaniu artyści przystąpili  do prezentacji przygotowanych na tę okazję utworów. 

Konferansjerkę poprowadziła pani Ania, współpracująca z nami nauczycielka z w/w  szkoły.

Koncert rozpoczęła solistka, Ania. Przepięknie i wzruszająco zaprezentowała ukraińską pieśń narodową.  Następnie saksofonista Wiktor wykonał Ferrer Ferran - ValleeD'Aoste, a  Klara zachwyciła uczestników koncertu popisowym zagraniem Adagio z sonaty na skrzypce solo J. S. Bacha. Na zakończenie wiolonczelista  Ignacy  zaprezentował Sonatę wiolonczelową D-dur cz.1 i cz., Pietro Locatelli


Każdy z wykonawców opowiedział w kilku zdaniach o utworze i epoce, w której on powstał oraz o kompozytorze. Uczniowie zadawali też pytania bardziej osobiste,np. „Jak długo grasz?”, „Ile czasu dziennie poświęcasz na ćwiczenie?”, „Jak zaczęła się twoja przygoda z muzyką?” itp.


Gromkie brawa, serdeczne uśmiechy i uściski dłoni oraz wspaniałe, osobiście przez dzieci wykonane upominki są dla nas dowodem na to, że ,,Spotkania z muzyką”  mają głęboki sens. Dają nam wielką satysfakcję i radość. Jesteśmy bardzo zadowoleni i zarazem dumni, gdyż widzimy i czujemy, że nasze wizyty w szkole są dla uczniów ważnym wydarzeniem, a dla nas wszystkich... dużym przeżyciem, gdyż...

„Muzyki ... słucha się sercem, a nie uszami”.
                                                                                  ks. Bosko

Ula Degucis

1,,Dobry wychowawca,  który nie wtłacza a wyzwala…”

Janusz Korczak                                 

12 października br. z okazji Dnia Edukacji Narodowej Rada Samorządu, pod czujnym okiem opiekunki Rady, pani Alicji Kuszewskiej, zaprosiła  Radę Pedagogiczną i Pracowników Bursy do wspólnej  podróży szlakiem myśli Janusza Korczaka przeplatanej widokami  malowanymi  dźwiękami muzyki klasycznej.
Uroczystość poprowadzili pianiści – Janek i Filip. Ciepłymi słowami powitali gości,  złożyli serdeczne życzenia i wprowadzili w miły i … tajemniczy nastrój części artystycznej.

Program,  w którym młodzież aktorsko zaprezentowała przykazania kultowego pedagoga, opiekuna i lekarza, przeplatany był utworami instrumentalnymi w wykonaniu bursowych muzyków.

Siuzanna, tancerka i skrzypaczka,  wzruszyła publiczność ,,Melodią a-mol” ukraińskiego kompozytora - Myrosława Skoryka. Skrzypaczka Anastazja emocjonalnie wykonała „Kaprys c-mol” Louisa Spohra. W kolejnych prezentacjach pianistów królował Fryderyk Chopin. Filip brawurowo zagrał „Nokturn cis-mol” i „Nokturn des-dur”,  a Michał zauroczył nas kompozycją „Polonez op.21”.
Uroczystość zakończyły pełne energii miniatury Szostakowicza w popisowym wykonaniu trio – niestrudzonego pianisty Filipa i dwóch skrzypaczek – Klary i Marceliny.

Cisza i skupienie widowni, które towarzyszyły wydobywającym się dźwiękom, przerywane były  gromkimi brawami zachwytu i uznania po zakończeniu każdego  utworu.
Prowadzący zaangażowali również publiczność do udziału w uroczystości i poprosili o ułożenie puzzli złożonych z fragmentów zdań.

Po  części artystycznej RS przekazała na ręce Pani Dyrektor piękny bukiet kwiatów i  z serca  płynące życzenia, a każdy gość  został obdarowany czerwoną różą i słodkim lizakiem w kształcie serduszka.

Następnie Pani Dyrektor pogratulowała oraz wręczyła nagrody  nauczycielom i pracownikom bursy za zaangażowanie, jak również  osiągnięcia zawodowe.


Na zakończenie części oficjalno-artystycznej Pani Dyrektor w imieniu wszystkich gości podziękowała młodzieży  za przepiękny, wzruszający koncert  oraz zaprosiła młodzież,  nauczycieli i pracowników bursy na słodki poczęstunek.

Ula Degucis

Zdjęcia wykonała p. Lilianna Stypuła

8„Muzyka mówi więcej i co innego niż słowa.”

Józef Ignacy Kraszewski

„Jest to jedyna sztuka,                           
która ma swój język własny, odrębny    
i myśli do naszego świata nie należące,
malujące coś, co poza tym światem,     
odrębnie gdzieś mieszka…”                  

Józef Ignacy Kraszewski

 

22 września br. zaprosiliśmy do bursy zaprzyjaźnionych z nami uczniów ze szkoły specjalnej. Bursowi artyści wystąpili w przygotowanym przez siebie programie  inaugurującym cykliczne koncerty w ramach „Spotkań z muzyką”.

Prowadzący konferansjerkę Janek powitał gości i wprowadził słuchaczy w uroczysty nastrój, nawiązując do zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Muzyki. Dla naszych młodych artystów jest to szczególny dzień. Jego ideą jest upowszechnianie piękna muzyki oraz zachęcania do częstych kontaktów z tą dziedziną sztuki.

Poszczególni wykonawcy w przystępny sposób przybliżyli publiczności prezentowane utwory.

Koncert rozpoczęła skrzypaczka Zuzia. Zaprezentowała I Sonatę g-moll Adagio na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha.

Następnie Sonia na klarnecie zagrała Petite Fleur (Mały Kwiatek) Sidney Bechet. Pianista Filip popisowo wykonał nokturn cis- moll F. Chopin, zaś skrzypaczka Marcelina brawurowo zagrała  Koncert 2 cz. 1 K. Szymanowskiego.

Pianista Janek zachwycił nas Balladą As-dur F. Chopina.

Koncert zakończył duet. Wiktor- saksofonista  i Ada- flecistka uroczo przedstwili utwór Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać, tam gdzie byłem”,. 

Piękne wykonania utworów były  nagradzane głośnymi brawami.

Cisza i skupienie na twarzach słuchaczy świadczyły o wielkim szacunku dla muzyki i wykonawców.

Bardzo miło, że w koncercie uczestniczyli muzycy, którzy  w tym roku po raz pierwszy zamieszkali w bursie i wystąpienie przed naszymi przyjaciółmi  było dla nich wielką przyjemnością.

Po koncercie zabrała głos pani Ania, nauczycielka ze szkoły specjalnej. Ciepłymi słowami podziękowała wykonawcom oraz  wyraziła zachwyt dla kunsztu i uznanie za profesjonalizm.

Pani Dyrektor Bursy podziękowała i pogratulowała wykonawcom, podziękowała gościom za przyjęcie zaproszenia i zachęciła do dalszej współpracy. 

Na zakończenie spotkania uczniowie obdarowali nas pięknymi, ręcznie wykonanymi kartkami.

Ula Degucis

Zdjęcia wykonała p. Lilianna Stypuła

5„Jedna iskra starczy by wzniecić pożar…”

Olga Garstka

21 września, kilka minut przed godziną 20.00, w bursie rozległ się przeraźliwy dźwięk syreny zapowiadający ewakuację.

Wychowankowie zorientowali się o potrzebie natychmiastowego opuszczenia budynku. Spokojnie, bez paniki zaczęli opuszczać swoje pokoje i wychodzić z bursy. Pani Dyrektor  wskazała miejsce zbiórki. Po 4 minutach wszyscy mieszkańcy i pracownicy znaleźli się w bezpiecznej odległości.

Przeprowa­dzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem, poru­szania się zgodnie z wyznaczonymi drogami ewakuacji i przejścia na wyznaczony teren zbiórki.

Strażacy pogratulowali sprawnie przeprowadzonej akcji.  Pani Dyrektor podziękowała wychowankom za poważne potraktowanie sygnału alarmu.

Na zakończenie strażacy zaproponowali wychowankom kontrolowane użycie gaśnicy. Trzy najmłodsze osoby fachowo użyły sprzętu.

Po alarmie wszyscy wrócili do swoich obowiązków.

Ula Degucis

1„Zasady dają poczucie bezpieczeństwa.”

Kelly Link

„Świat zawsze działa według określonych zasad.              
To, że nie potrafimy ich pojąć, nie oznacza, że nie istnieją.”

Brenne Yovanoff

14 września odbyło się spotkanie organizacyjne z nowoprzybyłymi wychowankami bursy. Uczestniczył  w nim również Piotr- przedstawiciel Rady Samorządu.

Pani Dyrektor ciepło i serdecznie powitała zebranych, po czym oddała  głos  Piotrowi. Zaprosił on nowych mieszkańców do współpracy  w zakresie  relacji rówieśniczych.  jak też do bezpośrednich kontaktów z panią Dyrektor. Koleżankom i kolegom życzył zadowolenia z zamieszkania w bursie, sukcesów w szkole, serdecznych kontaktów z „bursjanami”  oraz zapewnił, że jest to bezpieczne i przyjazne miejsce.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. Przedstawiła zasady funkcjonowania bursy zgodnego z regulaminami i wewnętrznymi ustaleniami. Zapewniła, że priorytetem wychowawczo-opiekuńczym jest bezpieczeństwo w zakresie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zachęciła do udziału w zajęciach organizowanych przez wychowawców bursy.

Pani Dyrektor poprosiła zebranych o podzielenie się  wrażeniami po pierwszych dniach spędzonych w bursie. Zachęciła do przekazywania  sugestii  i pomysłów w kwestii funkcjonowania  placówki  tak, aby wszystkim  mieszkało się miło i bezproblemowo. Zapewniła, że czas spędzony w bursie będzie dla każdego  przyjemny i niezapomniany.

Ula Degucis