26 marca 2021

          Spotkanie wydaje nam się ważnym wydarzeniem i chcemy, aby dotarło do jak największej liczby osób.   

          W ramach projektu współpracujemy także z Warszawską Ligą Debatancką, i prowadzimy działalność wirtualną – stworzyliśmy stronę internetową, która ma stanowić bazę wiedzy o kryzysach; aktywnie działamy w ramach mediów społecznościowych (Facebook i Instagram), informując o ewolucji najważniejszych światowych kryzysów i o możliwościach poszerzania wiedzy na ich temat lub angażowania się w pomoc mieszkańcom stref w kryzysie.

Wiedza zwiększa naszą wrażliwość, daje możliwość działania oraz pole do debaty na dany temat. Niestety źródła informacji o kryzysach humanitarnych, które bezpośrednio nas nie dotykają, są trudno dostępne - ciężko trafić na nie samemu - a niekiedy w ogóle nie istnieją. Nie usłyszymy w polskich mediach relacji z dramatycznych wydarzeń w Mali czy Republice Środkowoafrykańskiej. Nawet najpoważniejszy według rachunków ONZ, kryzys humanitarny w Jemenie, pojawia się w polskojęzycznych mediach jedynie czasami, opisywany pobieżnie. Również i w szkołach brakuje najczęściej czasu na zajęcia o aktualnej sytuacji na świecie, a materiały edukacyjne rzadko kiedy są aktualne i odpowiednio dostosowane. Dlatego stworzyliśmy uniwersalny scenariusz lekcji i warsztatów dotyczących kryzysów humanitarnych, a także spis źródeł, przewodnik dla prezentujących oraz prezentację dla uczniów, którzy zgłoszą się, by pomóc nam pro bono (z przygotowanym dla nich skryptem) i przeprowadzą w swoich szkołach przygotowane przez nas warsztaty.

          W pierwszej kolejności chodzi nam o zaangażowanie uczniów w prowadzenie warsztatów (sugerujemy godziny wychowawcze, lekcje WOSu, geografii lub zastępstwa). Bylibyśmy wdzięczni za wynagrodzenie chętnych (np. w postaci pozytywnej oceny).  Jednakże jeśli nie zgłosiłby się żaden ochotnik, zachęcamy do wykorzystywania prezentacji przez nauczycieli na lekcjach.

Jeśli będziecie zainteresowani, prosimy o wypełnienie ankiety (link do ankiety), dzięki której prześlemy w przyszłości materiały.

W razie jakichkolwiek niejasności prosimy o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)  lub telefoniczny (510 843 657)

lub za pośrednictwem naszych mediów: 

https://kompaskryzysowy.pl/

Facebook:https://www.facebook.com/Kompas-Kryzysowy-109263520971133

Instagram:https://www.instagram.com/kompaskryzysowy/


Podpisała Marianna Komornicka,

w imieniu członków projektu Kompas Kryzysowy

Informacja o prezentacjach do przesłania:

Prowadzimy projekt “Kompas Kryzysowy” (Zwolnieni z Teorii), w ramach którego popularyzujemy i ułatwiamy dostęp do wiedzy o światowych kryzysach humanitarnych (konflikty, masowe migracje, spory polityczne…).

Wiedza o kryzysach humanitarnych jest dzisiaj prawdopodobnie jedną z najbardziej przydatnych, żeby zrozumieć otaczający nas świat, a jednocześnie jest jedną z dziedzin wiedzy najbardziej zaniedbanych przez szkolną edukację! 

Jednym z etapów naszego projektu jest opracowanie warsztatów o kryzysach humanitarnych dla liceów. Teraz szukamy licealistów i licealistek w różnym wieku, z różnych szkół, którzy zrealizowali/łyby przygotowany przez nas wcześniej prosty scenariusz zajęć w swoich szkołach - oczywiście po uzyskaniu od nas wszystkich potrzebnych wskazówek, materiałów i pomocy organizacyjnej. Po zgłoszeniu się do nas my ustalilibyśmy z dyrektorami/-kami Waszych szkół aspekty organizacyjne. Do waszego zadania należało by tylko poprowadzenie warsztatów w klasie.

Więc czy...

...wiecie mniej niż byście chcieli/chciały o sytuacji polityczno-społecznej na świecie?

...chcecie nauczyć się (lub już umiecie!) w prosty sposób przedstawiać zestaw uporządkowanych informacji?

...tak jak my uważacie, że wiedza o kryzysach humanitarnych przekazywana w szkole nie jest wystarczająca i chcielibyście to zmienić?

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedzieliście/łyście TAK, wypełnijcie krótki formularz z linku poniżej - w razie pytań dajcie nam znać przez maila, albo w wiadomości na Facebooku:

https://www.facebook.com/Kompas-Kryzysowy-109263520971133

To link do formularza zgłoszeniowego:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfcdRcpp0pZkI4a59jVFgn7xGlmtnQj_DgDps1yjRDAxfhqJw/viewform

Z filmiku poniżej dowiecie się trochę więcej o naszym projekcie i pomyśle na warsztaty!https://www.youtube.com/watch?v=MPKL7dPpByA&feature=youtu.be